Týmy a zápasy

Dánsko překvapilo, USA zapisuje dvě porážky

28.08.2018 | Jan Hausmann

Zahajovací den Intercontinental Cupu nabídl divákům zajímavá utkání, přičemž to nejnapínavější přišlo hned na úvod. Po dvou duelech mělo na programu Dánsko a Amerika. Seveřané mohli jednou slavit, a to právě proti USA. To reprezentanti pruhů a hvězd dvakrát pohořeli, poprvé proti Dánům a posléze i s Novým Zélandem. Dnešní program uzavře večerní klání mezi domácí Českou republikou a Argentinou.

USA – Dánsko 4:5 (1:2, 0:0, 0:0, 1:1, 1:0, 0:0, 0:0; 1:2)

V úvodním klání celého turnaje na sebe narazily týmy USA a Dánska, z nichž odešel po výhře 5:4 šťastnější výběr ze severu Evropy. Američané sice vstupovali do zápasu jako favorité, na druhou stranu svou sestavu osvěžili několika nováčky. To Dánové do Prahy přicestovali s tím nejlepším možným. „Ano, jsme tu jako outsideři, ale nikoho nemůžete soudit před zápasem,“ odhadl rozložení sil dánský Nicolai Elsner.

Borci z Judského poloostrova se ujali vedení hned po první směně, a to jim vydrželo až do směny číslo pět. V ní uhráli hráči ze zámoří jeden bod, a srovnali tak stav na 3:3. „Měli jsme velkou šanci na výhru, ale v důležitých okamžicích zápasu jsme nedokázali odpálit. Soupeř byl silný na nadhozu, těžko jsme se prosazovali,“ komentoval průběh utkání americký catcher Nicholas Ryan Mullins. Šestá i poslední sedmá směna nepřinesla ani bod, hráči v poli se na obou stranách činili. Rozetnout výsledek tak nakonec musel až tie-break, jež ovládli Dánové poměrem 2:1. To znamenalo i celkovou výhru 5:4. „Myslím si, že to byl skvělý zápas, zvláště pro mě osobně. Užívali jsme si hrát proti Spojeným státům. Je to tým, který přijel zdaleka, aby tady mohl hrát,“ řekl Nicolai Elsner. „Je to pro nás těžká prohra, ale snad se rychle oklepeme a v dalším utkání už budeme úspěšnější,“ uzavřel své hodnocení Mullins.

Dánsko – Japonsko 1:8 (0:2, 0:1, 0:2, 1:1, 0:2,)

Dánové si hned první den turnaje střihli dva zápasy a ani v tom druhém je nečekalo nic lehkého. Na druhé straně totiž stanuli silní Japonci. „Nemyslím si, že bychom byli po prvním zápase unavení. Byli jsme v dobré kondici,“ okomentoval fyzické síly své skvadry dánský kouč Frode Lindtner. Tentokrát se ale výsledková tabule už řídila papírovými předpoklady. Vyslanci Asie od začátku dominovali a diktovali průběh klání. Ve třetí směně se za stavu 0:3 rozhodli Dánové vyměnit nadhazovače, kýžené ovoce taktická výměna ale nepřinesla. Spíše naopak. Nový nadhazovač házel jeden ball za druhým a Japoncům několikrát daroval metu zdarma. Ve čtvrté směně se ale přeci jenom Dánsku zadařilo, a to hned s pořádnou parádou. Valdemar Terkelsen se postaral o první homerun Intercontinental Cupu, bohužel pro Dány šlo i o jejich jediný bod v celém mači. Druhé dnešní měření sil nakonec dopsalo svůj příběh už po pěti směnách, jelikož skóre hlásilo rozdíl sedmi bodů. „Hráli jsme dnes dva zápasy, ale užili jsme si to. Japonci mají velmi profesionální přístup, my ale chceme hrát příště lépe,“ zhodnotil duel Lindtner. „S vítězstvím jsme spokojení, je důležité zahájit turnaj vítězně. Předvedli jsme dobrý výkon v obraně i v útoku a už se těšíme na další zápasy,“ uvedl po utkání japonský trenér Tomoaki Okamoto.

USA – Nový Zéland 0:7 (0:1, 0:1, 0:0, 0:0, 0:5)

Třetí duel zahajovacího dne nabídl boj mezi Američany a vyslanci Nového Zélandu. Ti jako obvykle vytáhli ještě před prvním odpalem jinou zbraň – národní poklad tanec haka, po němž jim celý stadion zatleskal. Celé klání se neslo ve vyrovnaném duchu, ani jedna strana nijak výrazně nedominovala. Asi nejzajímavějším momentem byl homerun novozélandského Colea Evanse, který přišel na řadu během druhé směny. Zvrat ovšem přišel v páté směně. V ní získali Novozélanďané rychle tři body a brzy poté sáhli Američané k výměně nadhazovače. Ani čerstvá krev na nadhozu ale zvrátit průběh utkání nedokázala. „Nedokázali jsme se vzchopit a pálit, když bylo potřeba. Na pálce musíme být více disciplinovaní a pak to půjde,“ našel důvody porážky Matt Palazzo. Borci z ostrova ptáka kivi přidali po podařeném odpalu další dva body, čímž se skóre 0:7 po páté směně zápas ukončili. „Byl to náš první zápas a povedl se nám, to je super,“ pronesl Novozélanďan Cole Evans. „Tohle je poprvé, co jsem v Evropě. Praha je úžasná, jste krásná země. Město má velkou historii. Jsme tu ještě pár dní, takže si ho určitě prohlédneme,“ dodal na otázku o Praze.

Krátké zprávy

Argentina bere bronz!

1.9. - Klání o třetí místo patřilo Argentině, český výběr porazila 9:1.

ICC vyhrál Nový Zéland!

1.9. - První ročník Intercontinental Cupu si podmanili Novozélanďané, duel s Japonskem otočili a zvítězili 5:1!

VIDEO ze čtvrtého dne

1.9. - Podívejte se na sestřih toho nejdůležitějšího z pátečního programu.