Týmy a zápasy

Češi dostali od Argentiny lekci. Musíme se ponaučit, burcuje Kusý

29.08.2018 | Jiří Beneš

Česká reprezentace podlehla v zahajovacím utkání Intercontinental Cupu Argentině 0:10. Nejlepší český nadhazovač současnosti Michal Holobrádek držel nažhavené Jihoameričany na uzdě jen první dvě směny. Pak se sečetly chyby se sérií odpalů a výsledkem byla porážka rozdílem po čtvrté směně.

Svěřenci Tomáše Kusého vstoupili do duelu nebojácně. Dva inningy byli favoritovi vyrovnaným soupeřem. Veterán Kolkus se dokonce ve druhé směně dostal na hranici sebeobětování až na třetí metu. Perfektně připravený Mariano Montero v kruhu však kritickou situaci ustál a matadory Mertla s Váchou vyšachoval strike-outy „Za stavu 0:0 jsme byli ve skórovací pozici. Mohli jsme to zúročit, ale bohužel na bod jsme nedosáhli,“ vrátil se k nejpozitivnějšímu českému momentu střetnutí Kusý.

Třetí směnu ještě načal Holobrádek metou zdarma Lombardimu, kterého na třetí metu katapultoval odpal střídajícího Miniguttiho. Předzvěst maléru přišla, jakmile se v pálkařském boxu podruhé objevil leadoff hostů Migliavaccat. Hit poslal do pravého pole na Kolkuse, po jehož chybě zaznamenali Argentinci první dva doběhy. „Kdybychom to tady udrželi, bylo by to 0:0 déle,“ uvažoval kouč.

Následovaly dva tvrdé kontakty a český soupeř vedl o čtyři body. Pálkaři Argentiny se po prvním nepovedeném startu evidentně ponaučili a Holobrádka zasypali tvrdými direkty. „Možná na Michalovi něco našli a rozpoznali některý z nadhozů ještě dřív, než přiletí,“ uvažoval Kusý.

Nezastavitelný Carril

Nápor se snažil zastavit Mach, ale nebezpečný Carril se opřel hned do jeho prvního nadhozu. Po nekompromisní ráně a opětovné chybce české obrany stáhl další bod, navíc doběhl na třetí metu, z níž ho poslal do vedení 6:0 Mata.

„Raději zápasy začínám, než dohazuji. V reprezentaci ale člověk musí být připraven na každou roli,“ řekl Mach. Popsal, co mohlo být z jeho strany optimálnější. „Poslední nadhoz proti nejlepším pálkařům nebyl z mé strany špatný, ale měl být ještě lepší.“

Čtvrtou směnu začali domácí outem Edera, pak se ale sešel hit se dvěma metami zdarma; smrtící ranou je v grandslam přetavil skvělý Carril (5 RBI).

A Macha vyměnil Joska, který už změnu skóre nepřipustil, stejně jako nový nadhazovač na opačné straně Migliavacca. Skvělí fanoušci „Celkově se nám to nepovedlo. Třetí a čtvrtou směnu jsme nezvládli. Naopak oni ukázali sílu v útoku,“ nevymlouval se Kusý. „Vypadalo to trošku nervózně,“ dodal a přidal vysvětlení. „Jsme v jiné roli. Proti evropským týmům jsme favoriti. Tady je to turnaj světových velmocí a my favoriti nejsme. Je na nás jiný tlak, se kterým se potřebujeme vyrovnat.“

Vysokou porážku bude realizační tým s hráči analyzovat. Tři errory v obraně a pouhé dva hity Kolkuse se Svobodou, nejsou nejlepší vizitkou. Poslední čtyři Češi lineupu se v utkání dostali do akce jen jednou(!). „S pálkaři probereme jejich osobní starty, s nadhazovači a catchery zase to, zda jsme dobře volili signály. Musíme se do dalších utkání ponaučit,“ burcuje Kusý.

Ve středu jdou Češi ve Svoboda Parku do akce hned dvakrát. Nejprve se od 13.30 poměří s evropským rivalem z Dánska, večer je od 19.30 čeká pevná defenzivní zeď čiperných Japonců. Reprezentanti věří, že fanoušci znovu vytvoří parádní atmosféru. „Z jejich strany to bylo super. Tribuna byla plná. Škoda, že zápas nebyl hezčí,“ dodal Mach.

Krátké zprávy

Argentina bere bronz!

1.9. - Klání o třetí místo patřilo Argentině, český výběr porazila 9:1.

ICC vyhrál Nový Zéland!

1.9. - První ročník Intercontinental Cupu si podmanili Novozélanďané, duel s Japonskem otočili a zvítězili 5:1!

VIDEO ze čtvrtého dne

1.9. - Podívejte se na sestřih toho nejdůležitějšího z pátečního programu.