Týmy a zápasy

Japonsko? Úžasná první směna… A pak trpký konec

30.08.2018 | Jiří Beneš

Pohádková první směna, solidní výkon nadhazovačů ani hlasitě povzbuzující hlavní tribuna, české softbalové reprezentaci vítězství nad čipernými Japonci nepřinesly. Češi na Intercontinental Cupu padli 5:8 a chtějí-li myslet na medailové příčky, musejí zítra zabrat proti výběru USA.

Kdo přišel ve středu večer do Svoboda Parku pozdě, byl ochuzen o nejpovedenější českou pasáž v dosavadním průběhu prestižního turnaje. Japonský nadhazovač Matsuda se ještě pořádně nerozkoukal a jeho mužstvo prohrávalo 0:5. Během fantastického úvodního inningu se v pálkařském boxu prostřídal kompletní line-up hlavního kouče Tomáše Kusého.

Mimořádně vydařený a soustředěný start domácího výběru orámovaly homeruny Kopečného s Kolkusem. „Začátek byl úplně snový; pět bodů bez outu. Skvěle jsme se na ně připravili,“ vrátil se ke strhujícím situacím druhý z nich. „O to víc nás porážka mrzí. Byl to zápas, který nás mohl posunout do bojů o medaile,“ věděl jednačtyřicetiletý matador.

Nevyužité šance

Asiaté odpověděli doběhy Uneho s Ojišim. Víc jim nadhazovač Michal Holobrádek v prvním innningu nepovolil. To domácí byli v ráži; hit a dvě mety zdarma za sebou znamenaly jediné – velkou šanci navýšit náskok. Místo odpalu však přišly strikeouty Kolkuse, Mertla i Kasala. „To byl možná klíčový okamžik, který se nepovedl,“ hodnotil Kolkus promrhanou šanci. „Potom jsme se přestali koncentrovat na kontrolované odpaly a všichni jsme najednou chtěli pálit strašně daleko. Trošku nám narostla křídla. To byl největší problém v útoku, který se pak táhl celým zápasem,“ vypozoroval trenér nadhazovačů Stanislav Havel. Češi nakonec nechali ležet na metách hned třináct bodů.

Obrana: Zbytečné chyby

Japonci ukázali svoji velikost. Byli trpěliví, odhodlaní i bojovní. „Pomalu a poctivě makali na celém zápase, až ho dovedli k vítěznému konci. Asijský styl je takový. Velmi dobře pracují se zónou, odpaly kontrolují a málokdy je dostanete ze hry strikeoutem. Soustředí se na to, aby míč dostali do pole a pak si to uběhli,“ řekl Havel.

Silný soupeř odhalil v české defenzivě hodně trhlin. Sebemenší zaváhání českého týmu nelítostně potrestal. Rozdílový bod přišel po chybě Kolkuse v páté směně; v pravém poli neodhadl trajektorii míče a Masaki oběhovým homerunem zařídil Japonsku bod, na nějž už Češi odpovědět nedokázali.

„Balon vylétl nad světla a celou dobu vypadal, že půjde do foul ballu. Věděl jsem, že někde u mě je plot. Myslel jsem si, že jsem doběhl pod balon, ale najednou se ukázalo, že je za mnou. Snažil jsem se ho ještě zachytit, ale bohužel. Hodně mě to mrzí,“ zoufal si Kolkus.

Pozitivní bylo vystoupení nadhazovačů Holobrádka, Joska i Baly. „Udělali, co mohli. V podstatě se jim nedá nic vytknout,“ chválil Havel.

Ve čtvrtek se Češi utkají v zápase o všechno s USA.

Krátké zprávy

Argentina bere bronz!

1.9. - Klání o třetí místo patřilo Argentině, český výběr porazila 9:1.

ICC vyhrál Nový Zéland!

1.9. - První ročník Intercontinental Cupu si podmanili Novozélanďané, duel s Japonskem otočili a zvítězili 5:1!

VIDEO ze čtvrtého dne

1.9. - Podívejte se na sestřih toho nejdůležitějšího z pátečního programu.