Šest kontinentů, sedm zemí, jeden turnaj. Takový je ve stručnosti princip mezinárodního Intercontinetal Cupu, který se poprvé odehraje letos v létě v Praze. Očekávat tak můžeme nejlepší týmy ze všech světových kontinentů. Kdo se tedy do české metropole podívá?
Mužská reprezentace České republiky se jako pořadatel postaví Novému Zélandu, Japonsku, Argentině, USA, Dánsku a Botswaně.
Fotbalisté podobný turnaj nazývají Konfederační pohár FIFA a vždy rok před mistrovstvím světa jej pořádá hostující země následujícího světového šampionátu. Jeden kontinent reprezentuje jedna země. Většinou. Podobný princip se aplikuje i zde. Praha si tak rok před pořádáním největší softbalové události vyzkouší i organizaci obdobné akce.
Kdo se tedy v Praze představí. Samozřejmostí je domácí tým, který akci pořádá – Česká republika. Ta patří stabilně k nejsilnějšímu týmu Evropy, což naposledy potvrdili ziskem zlatého hattricku z mistrovství Evropy. Češi si došli pro zlato hned třikrát po sobě v letech 2012, 2014 a 2016. Letos na přelomu června a července se tak budou čeští softbalisté snažit na evropském šampionátu v Havlíčkově Brodě získat už čtvrtý titul v řadě. Podaří se jim to?
Evropu tak bude kromě pořadatelů zastupovat Dánsko. Severský tým je obvykle největším vyzyvatelem českých hráčů. Pravidelně se jim daří i na mistrovstvích Evropy. V Havlíčkově Brodě v roce 2010 dokonce brali zlato. Poslední dva šampionáty pak Dánové zakončili na druhém místě. Dánové se mohou spoléhat na silnou generaci vedenou bratry Terkelseny nebo nadhazovačem Kimem Hansenem.
Oceánii přijede reprezentovat ten nejpovolanější ze všech – tým Nového Zélandu. Black Sox jsou mnohonásobným světovým mistrem a drží první příčku světového žebříčku. Na MS Nový Zéland nekončil od roku 1980 hůře než druhý a na loňském světovém šampionátu v kanadském Whitehorse brali Zélanďané zlato, čímž získali rekordní sedmý titul z MS. I v Praze tak bude tým z jižní polokoule jasným favoritem a očekává se, že se porve o titul. Jména jako Rona nebo Enoka budí respekt všude po světě.
Asie vysílá Japonsko. To drží pozici světové trojky podle oficiálního žebříčku. Na posledním šampionátu ale nepostoupilo do bojů o medaile a skončilo až na pátém místě. To budou Japonci jistě chtít napravit a v Praze se opět ukázat v dobrém světle. Naše hlavní město pro ně navíc nebude nic nového, jelikož se Japonci účastnili už dvou Světových pohárů konaných v Praze. Mezi nejlepší výsledky Japonska patří stříbro na MS 2000. Japonci navíc mohou stavit na úspěchu juniorského týmu, který v roce 2016 vyhrál juniorský šampionát.
Jihoamerický subkontinent přijede reprezentovat Argentina, která se nachází na světovém žebříčku jen o příčku níže než Japonsko, tedy na čtvrtém místě. A stejná příčka jim patřila i na posledním MS. Argentina podobně jako Japonsko sklízí ovoce úspěšné práce s mládeží. Jihoamerický celek ovládl juniorský šampionát dvakrát po sobě v letech 2012 a 2014. Mezi muži to zatím na medaili nestačilo, hráči jako Mata, Godoy nebo Montero se to ale jistě budou snažit změnit.
Za Severní Ameriku vypadla z nominace Kanada, která pořádá svůj národní šampionát nešťastně ve stejném termínu, a tak ji nahradí reprezentace USA, která je v rankingu o příčku nad naší reprezentací – na šestém místě. Stejně tak skončili na loňském MS. Výběr kolem nadhazovače Jeremy Manleyho má na svém kontě několik historických titulů včetně těch z prvních šampionátů v roce 1966 a 1968. Na medaili z MS ale USA čeká od bronzu z roku 2000. I Američané se v Praze už představili v roce 2007 na Světovém poháru.
Za Afriku bude k vidění národní tým Botswany (v rankingu na 12. místě), který překvapil na loňském mistrovství světa především nadhazovacími kvalitami. Botswana dlouhodobě patří mezi lídry softbalu na Africkém kontinentu. Na posledním MS z toho bylo osmé místo, tedy o stupínek lepší než Česko.
Intercontinental Cup, na který dorazí zástupci šesti světadílů, se bude konat letos na Joudrs v Praze od 28. srpna do 1. září.