Info o turnaji

Svoboda homerunem zajistil výhru nad Dánskem

29.08.2018 | Jiří Beneš

Nebyl to zápas bez chybičky, o to cennější je, že ho česká reprezentace nakonec zvládla. Tým hlavního trenéra Tomáše Kusého zdolal ve druhém vystoupení na Intercontinental Softball Cupu na Joudrs evropského rivala z Dánska 3:2 a po prohře s Argentinou slaví první vítězství.

Češi se na pálce dlouho hledali. Pět směn je držel v koutě vynikající Kim Hansen v kruhu protivníka. „Od začátku jsme nebyli na pálce tak koncentrovaní. On házel chytře a my mu to zobali,“ popisoval vývoj střetnutí vnitřní polař Václav Svoboda. První výraznější komplikace nastaly domácímu týmu, který byl tentokrát veden jako hostující, podobně jako v úterý ve třetí směně. Nadhazovač Michal Holobrádek však Valdemara Terkelsena nacházejícího se ve skórovací pozici na domácí metu nepustil. Studená sprcha

Dánové vypadali na pálce lépe a jejich ofenzivní snahu korunoval v páté směně dvoubodovým homerunem jejich druhý muž pálkařského pořadí Simonsen. „To byla studená sprcha,“ přiznal po duelu Svoboda. Český realizační tým zachoval chladnou hlavu. Podržel Holobrádka (místy se pral s plovoucí strike-zónou rozhodčího) a zároveň provedl dvě důležitá střídání. Do hry se na úkor Fialy s Korčákem dostali právě Svoboda s Malým. „Kouč udělal to nejlepší, co mohl. Dal tam nové pálkaře a týmu dodal impuls,“ kvitoval první z nich.

Svoboda hned při prvním startu vybil hostující spojku a zavelel tak ke zteči. „První kontakt útok rozjel,“ liboval si. „Bylo vidět, že si kluci začali věřit.“ Navíc ožili i do té doby poněkud strnulí fanoušci.


Homerun pro Kolkuse

Bonbonkem pak pro ně byl zásah za plot právě Svobody v sedmé směně. Pro body si spolu s ním při dvou outech doběhli Klein s Mertlem. 3-2! „Věděl jsem, že Kim háže hodně stoupáků. Šlo o to, počkat si na ten pravý,“ vysvětloval klíčový muž souboje, který přitom do utkání vůbec neměl nastoupit. „Mám trošku natažený sval. Nakonec jsme se domluvili, že budu připraven jít na pálku a pomoct klukům, což se nakonec povedlo.“

Ještě kvůli jednomu momentu byl Svoboda za výhru rád. V páté směně totiž zachránil český tým od většího rozdílu téměř neuvěřitelným zákrokem na plotu veterán Patrik Kolkus, který chytil homerun Elsnerovi. „Byl to pro nás impuls. Takové okamžiky jsou „highlighty“, které se běžně nedějí. Cítím se dobře nejen za tým, ale i za Patrika, který vystřihl takovou parádu,“ doplnil Svoboda.


Od 19.30 se český národní tým postaví Japonsku.

Krátké zprávy

Argentina bere bronz!

1.9. - Klání o třetí místo patřilo Argentině, český výběr porazila 9:1.

ICC vyhrál Nový Zéland!

1.9. - První ročník Intercontinental Cupu si podmanili Novozélanďané, duel s Japonskem otočili a zvítězili 5:1!

VIDEO ze čtvrtého dne

1.9. - Podívejte se na sestřih toho nejdůležitějšího z pátečního programu.